19, Johann Builders has a fixed -price contract providing $120,000 of revenue. C
ID: 2587412 • Letter: 1
Question
19, Johann Builders has a fixed -price contract providing $120,000 of revenue. Construction on the contract was begun in 2013 and was completed in 2014. Information relating to the contract is as follows: 2013 2014 Cumulative cost incurred to the end of the year Expected costs to complete Billings to the end of the year Collections to the end of the year 40,000 105,000 60,000 38,000 120,000 46000 0,000 120,000 What amount of income should Johann recognize in 2014 assuming that the company appropriately uses the percentage-of-completion method of income recognition? a. $7,000 b. $9,286 c. $17,000 d. $15,000Explanation / Answer
Costs to date in 2013 = 40,000
Total estimated costs in 2013 = 40,000 + 60,000 = 100,000
Expected profit in 2013 = 120,000 - 100,000 = 20,000
Gross profit in 2013 = (costs to date / total estimated costs * expected profit) - previously recognized profit
= (40,000 / 100,000 * 20,000) - 0
= 8,000
Costs to date in 2014 = 105,000
Total estimated costs in 2014 = 105,000
Expected profit in 2014 = 120,000 - 105,000 = 15,000
Previously recognized profit in 2014 = 8,000
Gross profit in 2014 = (costs to date / total estimated costs * expected profit) - previously recognized profit
= (105,000 / 105,000 * 15,000) - 8,000
= 7,000
The answer is A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.