Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
ID: 2586962 • Letter: W
Question
Westerville Company reported the following results from last year’s operations:
At the beginning of this year, the company has a $120,000 investment opportunity with the following cost and revenue characteristics:
The company’s minimum required rate of return is 15%.
Question is What is the residual income of this year’s investment opportunity?
Sales $ 1,000,000 Variable expenses 300,000 Contribution margin 700,000 Fixed expenses 500,000 Net operating income $ 200,000 Average operating assets $ 625,000Explanation / Answer
Solution :- Calculation of residual income of the current year investment opportunity :-
Residual income = Net operating income - Minimum required return.
Net operating income = Contribution margin - Fixed expenses.
= (200000 * 60 %) - 90000
= 120000 - 90000
= $ 30,000.
Minimum required return = 120000 * 15 %
= $ 18000.
Accordingly, Residual income = 30000 - 18000
= $ 12,000.
Conclusion :- Residual income of the current year investment opportunity = $ 12,000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.