The Southern Bell Company manufactures 2,000 telephones per year. The full manuf
ID: 2586576 • Letter: T
Question
The Southern Bell Company manufactures 2,000 telephones per year. The full manufacturing costs per telephone are as follows:
Direct materials
$ 2
Direct labor
8
Variable manufacturing overhead
6
Average fixed manufacturing overhead
6
Total
$22
The Illinois Bell Company has offered to sell Southern Bell Company 2,000 telephones for $15 per unit. If Southern Bell Company accepts the offer, $10,000 of fixed overhead will be eliminated.
Southern Bell should:
Select one:
A. Make the telephones; the savings is $2,000
B. Buy the telephones; the savings is $24,000
C. Make the telephones; the savings is $12,000
D. Buy the telephones; the savings is $12,000
Direct materials
$ 2
Direct labor
8
Variable manufacturing overhead
6
Average fixed manufacturing overhead
6
Total
$22
Explanation / Answer
Totla fixed costs=(6*2000)=$12000
Hence additional cost in buying =(12000-10000)=$2000
Total cost of making=(22*2000)=$44000
Total cost of buying=(2000*15)+2000=$32000
Hence Southern Bell should D. Buy the telephones; the savings is $12,000(44000-32000=$12000)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.