Thornton Manufacturing Company set its standard variable manufacturing cost at $
ID: 2586011 • Letter: T
Question
Thornton Manufacturing Company set its standard variable manufacturing cost at $25 per unit of product. The company planned to make and sell 3,300 units of product during 2019. More specifically, the master budget called for total variable manufacturing cost to be $82,500. Actual production during 2019 was 3,500 units, and actual variable manufacturing costs amounted to $88,380. The production supervisor was asked to explain the variance between budgeted and actual cost ($88,380 – $82,500 = $5,880). The supervisor responded that she was not responsible for the variance that was caused solely by the increase in sales volume controlled by the marketing department. Required Determine the flexible budget variance and indicate the effect of the variance by selecting favorable (F) or unfavorable (U). (Select "None" if there is no effect (i.e., zero variance).) Do you agree with the production supervisor?
Explanation / Answer
Variable manufacturing cost in flexible budget = 3500*25= 87500 Flexible budget variance = 88380-87500= 880 Unfavorable No, the costs were not controlled and the variances were not by the increase in sales volume
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.