Thonbrough Corporation produces and sells a single product with the following ch
ID: 2411645 • Letter: T
Question
Thonbrough Corporation produces and sells a single product with the following characteristics Percent of Per Unit $220 Selling price Variable expenses Contribution margin Sales 100% 20% 80% $176 The company is currently selling 7.000 units per month. Fixed expenses are $901000 per month The marketing manager would like to cut the selling price by S18 and increase the advertising budget by $53,000 per month The marketing manager predicts that these two changes would increase monthly sales by 1,000 units What should be the overall effect on the company's monthly net operating income of this change?Explanation / Answer
Before Change
7000 units
After Change
8000 units
Effect
Sale
(7000 * 220)
=1540000
(8000 * 202)
=1616000
76000
Variable cost
(7000 * 44)
=308000
(8000 * 44)
=352000
(44000)
Contribution
1232000
1264000
32000
Fixed cost
901000
(901000 + 53000)
=954000
(53000)
Operating Income
331000
310000
(21000)
Operating Income decrease by 21000
Before Change
7000 units
After Change
8000 units
Effect
Sale
(7000 * 220)
=1540000
(8000 * 202)
=1616000
76000
Variable cost
(7000 * 44)
=308000
(8000 * 44)
=352000
(44000)
Contribution
1232000
1264000
32000
Fixed cost
901000
(901000 + 53000)
=954000
(53000)
Operating Income
331000
310000
(21000)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.