Thompson Manufacturing is considering two investment proposals. The first involv
ID: 2631109 • Letter: T
Question
Thompson Manufacturing is considering two investment proposals. The first involves a quality improvement project, and the second is about an advertising campaign. The cash flows associated with each project appear below:
Advertising Campaign
Suppose the hurdle rate of the firm is 10%. Calculate the cash inflows of the "incremental project" by subtracting the cash flows of the second project from the cash flows of the first project. What is the IRR of the incremental project?
Quality ImprovementAdvertising Campaign
Intial cash inflow 100,000 100,000 Cash inflows Year 1 10,000 80,000 Year 2 30,000 45,000 Year 3 125,000 10,000Explanation / Answer
Initial outflow = 100000 same
Incremental Cash inFlows :
year 1 : 10000- 80000 = -70000
Year 2 : 30000-45000 = -15000
Year 3: 125000-10000 = 115000
So,
Present Value of incremental Inflows are
-70000 * 0.909 + -15000*0.826 + 115000* 0.751 = $ 10345
Thanks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.