Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells
ID: 2585290 • Letter: L
Question
Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $37.50 per unit and has a CM ratio of 30%. The company's fixed expenses are $236,250 per year. The company plans to sell 8,000 units this year. Required 1. What are the variable expenses per unit? (Round your answer to 2 decimal places.) Variable expenses per unit 2. Use the equation method: a. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in unit sales Break-even point in dollar sales b. What amount of unit sales and dollar sales is required to earn an annual profit of $56,250? Sales level in unitsExplanation / Answer
2)-a)-Using equation method:-
px = vx + FC + Profit
Where,
p= price per unit,
x = number of units,
v= variable cost per unit
FC = Total fixed cost.
At break-even point the profit is zero therefore the CVP formula is simplified to:
px = vx + FC
Solving the above equation for x which equals break-even point in sales units:-
Break-even Sales units=x=FC/p-v
Break-even Sales units=x =$236250/$37.50 per unit-$26.25 per unit
=$236250/$11.25 per unit =21000 units
Break-even Sales in dollars=Price per unit* Break-even Sales units
=$37.50 per unit*21000 units =$787500
b)- SpQ = VeQ + Fe + Tp
Where:-
Sp = Sales price per unit.
Q = Number (quantity) of units to be manufactured and sold during the period.
Ve = Variable expenses to manufacture and sell a single unit of product.
Fe = Total fixed expenses for the period.
Tp = Target profit for the period
$37.50Q=$26.25Q+$236250+$56250
$37.50Q-$26.25Q=$236250+$56250
$11.25Q=$292500
Q =$292500/$11.25 =26000 units
Sales level in dollars=26000 units*$37.50 per unit =$975000
c)- New variable cost per unit (v) =$26.25-$3.75 per unit =$22.50 per unit
Break-even Sales units=x=FC/p-v
X= $236250/$37.50 per unit-$22.50 per unit
=15750 units
Break-even Sales in dollars =15750 units*$37.50 per unit
=$590625
3) Using formula method:-
a)- Break-even point in unit sales = Fixed cost/Contribution per unit
=$236250/$11.25 per unit =21000 units
Break even point sales in dollars = Fixed cost/Contribution margin ratio
=$236250/30% =$787500
b)-Sales level in units to earn target profit =Fixed cost+ Target profit/ Contribution per unit
=$236250+$56250/$11.25 per unit
=$292500/$11.25 per unit =26000 units
Sales level in units to earn target profit =Fixed cost+ Target profit/ Contribution margin ratio
=$236250+$56250/30%
=$292500/30% =$975000
c)-New variable cost per unit =$26.25 per unit - $3.75 per unit =$22.50 per unit
New contribution margin per unit =$37.50 per unit-$22.50 per unit =$15 per unit
New contribution margin ratio =$15 per unit/$37.50 per unit*100 =40%
Break-even point in unit sales = Fixed cost/New Contribution per unit
=$236250/$15 per unit =15750 units
Break even point sales in dollars = Fixed cost/ New Contribution margin ratio
=$236250/40% =$590625
px = vx + FC + Profit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.