Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells
ID: 2585221 • Letter: L
Question
Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $31.50 per unit and has a CM ratio of 30%. The company's fixed expenses are $187,110 per year. The company plans to sell 9,600 units this year. Required: 1. What are the variable expenses per unit? (Round your answer to 2 decimal places.) Variable expensos .iper unit 2. Use the equation method a. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in unit sales Break-even point in dollar sales b. What amount of unit sales and dollar sales is required to earn an annual profit of $47,250? Sales level in units Sales level in dollars c. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $3.15 per unit. What is the company's new break-even point in unit sales and in dollar sales? New break-even point in unit sales New break-even point in dollar salesExplanation / Answer
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CM ratio = (sales – variable cost)/ sales price
.3 = (31.50 – X)/31.50
9.45 = 31.5 – X
X = 31.5 – 9.45
X = 22.05 per unit
Variable cost per unit = 22.05
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Break-even point is the level of sales that a company must achieve to reach at no profit no loss situation,
The formula to calculate BEP (in units) = Total Fixed cost/(selling price per unit - variable cost per unit)
Where,
Fixed cost = $187110
Selling price = 31.5 per unit
Variable cost = 22.05 per unit
Let's put all the values in the formula to get the BEP in units,
BEP = 187110/ (31.5 - 22.05)
BEP = 187110/9.45
BEP = 19800 Units
So to reach the BEP company must sell 19800 units
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Break-even point in $ can be calculated by multiplying BEP in units with sale price per unit
BEP in $ = BEP units * sales price per unit
BEP in $ = 19800 * 31.5
BEP in $ = 623700
So BEP in $ is 623700
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sale required to achieve desired profit = (Fixed cost + Desired profit)/ (Sales price per unit - Variable cost per unit)
Where,
Fixed cost = $187110
Selling price = $31.5
Variable cost = $22.05
Desired profit = $47250
Let's put all the values in the formula,
Required sale = (187110 + 47250)/ (31.5 - 22.05)
= 234360/ 9.45
= 24800
So to reach desired profit of $47250 required units that must be sold is 24800 units
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sales in $ for desired profit = 24800*31.5 = 781200
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Hope this answer your query.
Feel free to comment if you have further query. J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.