ABC grants 1,000 new shares of $5 par common stock to each of five executives on
ID: 2584474 • Letter: A
Question
ABC grants 1,000 new shares of $5 par common stock to each of five executives on January 1, 2011. The 5,000 shares have a total fair value of $87,000 at grant. The shares will vest on December 31, 2013 after three years (not prorated) of continued employment with ABC. ABC expects four employees to fulfill the vesting requirements, and no other restrictions apply.
A). What is the amount of compensation expense at 12/31/11 (note it is the same for 2012 also)?
B). If all five executives leave unexpectedly on 1/1/13 (before the options vest), ABC would prepare a journal entry of the following form:
DR APIC-Restricted Stock xxx
CR Compensation Expense xxx
What is the amount in this journal entry?
C). If all five executives remain with the company through all of 2013, what would the compensation expense be for 2013?
D). If all five executives remain with the company through all of 2013, an entry of the following form is recorded:
DR APIC-Restricted Stock xxxx
CR Common Stock yyyy
CR APIC-Common zzzz
What is the amount credited to APIC-Common?
Explanation / Answer
A) compensation expenses = 87000*4/3 =116000
B) amount = 116000*2 =232000
C) compensation expenses for 2013 = 87000*5-116000*2 =203000
D)amounts = 87000*5=435000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.