ABC firm will finance a proposed investment by issuing new securities while main
ID: 2344232 • Letter: A
Question
ABC firm will finance a proposed investment by issuing new securities while maintaining its optimal capital structure of 60% debt and 40% equity.The firm can issue bonds at price of $950.00 before $15 flotation costs.
The 10-year bonds will have an annual coupon rate of 8% and face value of $1,000. The company can issue new equity at a before- tax cost of 16% and its marginal tax rate at 34%.
What is the appropriate cost of capital use in analyzing this project?
A. 9.97%
B. 3.36%
C. 11.81%
D. 8.77%
show all your work
Explanation / Answer
calculation of cost of debt Coupon payment =8%*1000=$80 $950.00 - $15 =$80/(1+r) +$80/(1+r)^2 ....$1080/(1+r)^10 r=9.01% re=16% WACC = 16%*.4 +9.01%*60%*(1-34%) =9.97% A. 9.97%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.