Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Question1 The following information relates to WaWa Ltd a manufacturer of diaper

ID: 2578576 • Letter: Q

Question

Question1 The following information relates to WaWa Ltd a manufacturer of diapers. Work in process, 1 July 2016 25,000 units $75,000 $85,000 Direct material costs Conversion costs Costs incurred during July Direct material costs Conversion costs Total number of units started in July Number of units transfer ed to Finished Goods in July $219,600 $436,272 120,000 units 125,000 unit 18,000 units Work in process * Direct material 100% complete, conversion 60% complete ** Direct material 100% complete, conversion 40% complete , 31 July 2016* Diapers are inspected at the end yf the production process and any spoilage is considered abnormal. You may assume that all spoilage comes from units started in Juty Required: Using FIFO process costing, compute a production cost report for July 2016 inventory at 31 July 2016, and (ii) value of spoilage. (Show the cost per (17 marks) Based on the information obtained in (a) write journal entries to record the (a) showing (i) cost of goods completed in July, (ii) value of work in process equivalent unit to the nearest cent clearly for each cost category) (b) transfer of completed products at the end of July and the spoilage for July. (4 marks) Explain if there will be any significant difference in the values of completed units (Narrations are not required). (c) calculated using FIFO or Weighted Average process costing? Support your answer with relevant computations. 6 marks)

Explanation / Answer

WORKINGS

EFFECTIVE UNITS

PERIOD COSTS PER UNIT = TOTAL COSTS IN PERIOD

EFFECTIVE UNITS

$219600 + $436,272

117,200

$5.60 per unit

a)

i)          cost of good completed= 125000 units $703872

ii)         cost of WIP = 18000 UNITS, $$100800

iii)        cost of spoilage = 2000 units x $5.60= $11200

PROCESS A/C

UNITS

$

UNITS

$

Brought fwd

25000

160000

ADDED DURING JULY

120000

Trf to Finished Goods

125000

703872

DIRECT MAT

219600

Spoilage

2000x $5.60

11200

CON COSTS

436272

Carried down

18000

100800

145000

815872

145000

815872

b)

JOURNAL ENTRY: DEBIT TRADING A/C                                  $703872

                                    DEBIT INCOME STATEMENT A/C                       $11200           

                                    CREDIT PROCESS A/C                                $715072

c)

If it is done by weighted average then the costs would be:

Effective units would be : Transfers to FG= 125000

+ work contained in Closing WIP      =          7200

                                                            = 132200

Costs involved are = $$815872/132200= $6.17

Thus

Closing WIP = 18000 X 40% X $6.17 = $44424

Finished Units = 125000 x $6.17=   $771250   

UNITS

$

UNITS

$

Brought fwd

25000

160000

ADDED DURING JULY

120000

Trf to Finished Goods

125000

703872

DIRECT MAT

219600

Spoilage

2000x $5.60

11200

CON COSTS

436272

Carried down

18000

100800

145000

815872

145000

815872

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote