Question posted in text below the picture in case the screenshot is hard to read
ID: 2575759 • Letter: Q
Question
Question posted in text below the picture in case the screenshot is hard to read.
Riverside Inc. makes one model of wooden canoe. Partial information for it follows:
Required:
1. Complete the table. (Round your cost per unit answers to 2 decimal places.)
3. Suppose Riverside sells its canoes for $519 each. Calculate the contribution margin per canoe and the contribution margin ratio. (Round your contribution margin to the nearest whole dollar and your contribution margin ratio to the nearest whole percent.)
4. Next year Riverside expects to sell 885 canoes. Complete the contribution margin income statement for the company.
Thank you!!!
Explanation / Answer
1.
Number of Canoes Produced and Sold
Variable cost per unit remains constant for any level of output produced and sold.
Total fixed cost remains constant for any level of output produced and sold.
Per unit = Total ÷ Number of units
3. Sales per canoe = $519
Variable cost per canoe = $138
Contribution margin per canoe = Sales per canoe - Variable cost per canoe = 519-138 = $381
Contribution margin ratio = Contribution margin per canoe ÷ Sales per canoe = 381÷519 = 0.7341 = 73.41% = 73%
4.
Contribution margin Income Statement
For 885 canoes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.