It would be unusual for a company to have an asset impairment in Year 1, but for
ID: 2574265 • Letter: I
Question
It would be unusual for a company to have an asset impairment in Year 1, but for the sake of this example, ABC realized that their intangible asset might be impaired on December 31, 2014. Record the impairment if any. The expected future net cash flows for this intangible asset totals $30,000, and the fair value of the asset is $27,500. Patent - $37,500.
I am confused about the expected future net cash flow and came up with the following:
37,500-27,500 = 10,000
Loss on Impairment 10,000
Patent 10,000
Is this correct?
Explanation / Answer
Ans: No the Entry is not correct as per the Accounting principles prescribed under the GAAP
Impaired value of Asset = Higher of Fair Value or Expected future net cash flows
= $ 30000
So, Loss on Impairment = $ 37500- 30000 = $7500
Journal Entry :
Loss on Impairment 7,500
Patent 7,500
(being loss on impairment recognised)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.