2. Prepare the journal entry to record the interest payment on June 30 of this y
ID: 2572781 • Letter: 2
Question
2. Prepare the journal entry to record the interest payment on June 30 of this year. (If no entry is required for a transactionlevent, select "No journal entry required" in the first account field.) Park Corporation is planning to issue bonds with a face value of S760,000 and a coupon rate of 7.5 percent. The bonds mature in 6 years and pay interest semiannually every June 30 and December 31 All of the bonds were sold on January 1 of this year. Park uses the eftective-interest amortization method and also uses a discount account. Assume an annual market rate of interest of 8.5 percent. (FV of $1, PV of $1. FVA of $1, and PVA of S1) (Use the appropriate factor(s) from the tables provided. Round your final answer to whole dollars.) View transaction list Required: 1. Prepare the journal entry to record the issuance of the bonds. (If no entry is required for a transaction/event, slect "No journal entry required" in the first account field.) Journal entry worksheet View transaction list Record the interest payment on June 30 using effective-interest amortization. Journal entry worksheet Note: Enter debits before credits Record the issuance of bonds. Date General Journal Debit Credit June 30 Note: Enter debits before credits. Date General Journal Debit Credit January 01 3. What bond payable amount will Park report on its June 30 balance sheet? a positive sign.) PARK CORPORATION Balance Sheet (Partial) At June 30 Record entry Clear entry View general journal Long-term liabilitiesExplanation / Answer
Solution:
First of all we need to calculate the the Issue price of the bonds
Face Value of the bond = $760,000
Coupon Rate = 7.5% annual
Semi Annual Interest Payment = Face Value 760,000 x Coupon Rate 7.5% x ½ = $28,500
Market Interest Rate (R ) = 8.5% annually or 4.25% half yearly
Semi annual maturity period (n) = 6*2 = 12
Market Rate of Interest is the available rate of return on the security if a buyer buys and holds security till the maturity, he will get yield 4.25% half yearly.
So, the present value of bonds is depends upon the yield i.e. Market Interest Rate or available rate of return.
Present Value of the bonds in dollars = (Semi Annual Stated Interest x Present value of ordinary annuity at 4.25% for 12 periods) + (Par Value x Present Value factor of 1 for 12 periods at 4.25%)
= (28,500*9.250) + (760,000*0.607)
= 263,625 + 461,320
= $724,945
Present value of ordinary annuity at 4.25% for 12 periods = (1 – 1/(1+R)n)/R = (1 – 1/(1+0.0425)12) / 0.0425 = 9.250
Present Value factor of 1 for 12 periods at 4.25%) = (1+0.0425)12= 0.607
Issue Price of the bonds = $724,945
Note – I have used present value factor for 3 decimal places…In case difference in answer, please check the table provided in the question and put the value, you will get correct answer.
Journal Entry to record the issuance of the bonds
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Jan.1
Cash
$724,945
Discount on Bonds Payable
$35,055
Bonds Payable
$760,000
(Bonds are issued at discount)
Journal Entry to record Interest Payment on June 30
Interest Expenses using effective interest rate = (Book Value of Bonds Payable x Effective Interest Rate)
= 724,945*4.25%
= $30,810
Discount Amortized on June 30 = Interest Expense - Cash Interest Payment = 30,810 – 28,500 = 2,310
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
June.30
Interest Expense
$30,810
Discount on Bonds Payable
$2,310
Cash Interest Payable
$28,500
Bonds Payable Amount on June 30 in Balance Sheet
Balance Sheet (Partial)
At June 30
Long Term Liabilities:
Bonds Payable
$760,000
Less: Unamortized Discount on Bonds Payable (35,055 - 2310)
-$32,745
Carrying Value of the Bonds Payable
$727,255
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Jan.1
Cash
$724,945
Discount on Bonds Payable
$35,055
Bonds Payable
$760,000
(Bonds are issued at discount)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.