Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A. Aa- AaBbecDc AaBbCcD AaBb@ AaBbCc nt Paragraph Style 21n Januay 2 201 Clearfi

ID: 2572496 • Letter: A

Question

A. Aa- AaBbecDc AaBbCcD AaBb@ AaBbCc nt Paragraph Style 21n Januay 2 201 Clearfield Company purchased a machine for $80,000. The machine has an eight year estumated useful life and an $8,000 estimated residual value. In addition, the company expects to use the machme 200000 bowrs. Assuming that the machine was used 35.000 hours dunng 20x2, complete the following chart If2 figwe cannot be determined, ndicate so by placing an K in the box (Show your work) Dopraciation Carzying Method 8t troduntacn netmod for 0x

Explanation / Answer

Streight Line method                                                                                                                                    

Annual Depreciation = Machine cost - salvage value)/ useful years

Annual Depreciation= (80000 - 8000)/ 8

= (72000)/ 8

= 9000

Straight Line Depreciation Schedule

Year

Annual Depreciation

Accumulated Depreciation

Book value

1

9000

9000

71000

2

9000

18000

62000

Production method

In Units of production method depreciation is charged as per the asset use, more depreciation is charged if asset is used more in a year and vice versa.

The formula to calculate annual depreciation is,

Annual depreciation = [Units produced in year/ Life of asset in Units]* (Asset Cost - Salvage value)

Year 2 Depreciation is calculated similarly,

Year 2 Depreciation = 35000/ 200000* (80000 - 8000)

= 0.175 * 72000

= 12600

We cannot determine book value or carrying value of asset because, year 1 depreciation is unknown.

Double Declining balance method

Declining balance depreciation is calculated by following formula)

Depreciation = Depreciation rate * Book value of asset

Depreciation rate = Accelerator * straight line rate

Straight line rate = 1/ useful life of asset in years

If asset cost is 80000 and its useful life is 8 years then straight line rate will be = 1/8

= 0.125

After that we need to calculate Depreciation rate which will be = 0.125*2= 0.25

Depreciation for the first year will be,

Depreciation 1st year = 0.25*80000

= 20000                                

Book value of asset after first year of depreciation will be = 80000- 20000= 60000

Next year depreciation will be calculated same way, we can now prepare the depreciation schedule

Year

Depreciation

Accumulated depreciation

Book value

1

20000

20000

60000

2

15000

35000

45000

So below is the table for annual depreciation and book value

Method

Dep Exp

Book value

Straight line method

9000

62000

Production method

12600

X

Double -declining balance method

15000

45000

Straight Line Depreciation Schedule

Year

Annual Depreciation

Accumulated Depreciation

Book value

1

9000

9000

71000

2

9000

18000

62000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote