Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decision

ID: 2572007 • Letter: A

Question

Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decisions and requires a 15% annual return on all investments. The company is considering two different investments. Each require an initial investment of $15,900 and will produce cash flows as follows:


The present value factors of $1 each year at 15% are:


The present value of an annuity of $1 for 3 years at 15% is 2.2832

The net present value of Investment B is:

End of Year Investment A B 1 $8,900 $0 2 8,900 0 3 8,900 26,700

Explanation / Answer

Present value of inflows=cash inflow*Present value of discounting factor(rate%,time period)

=26700*0.6575

=$17555.25

NPV=Present value of inflows-Present value of outflows

=$17555.25-$15900

=$1655.25

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote