Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decision
ID: 2528197 • Letter: A
Question
Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decisions and requires a 15% annual return on all investments. The company is considering two different investments. Each require an initial investment of $14,800 and will produce cash flows as follows:
The present value factors of $1 each year at 15% are:
The present value of an annuity of $1 for 3 years at 15% is 2.2832
The net present value of Investment A is: (Round intermediate answer to the nearest whole dollar.)
Year Investment A B 1 $ 9,200 $ 0 2 9,200 0 3 9,200 27,600
Explanation / Answer
Present value of inflows=$9200*Present value of annuity factor(15%,3)
=$9200*2.2832
=$21005.44
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$21005.44-$14800
=6205.44(Approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.