David is so busy cleaning his office he has asked you to help with the work. Det
ID: 2571689 • Letter: D
Question
David is so busy cleaning his office he has asked you to help with the work. Determine which equipment should be purchased, given an interest rate of 8%.
Mess Away Quick Clean
First cost $65,000 $78,000
Annual Savingss 20,000 24,000
Annual operating costs 4,000 2,750
Scheduled Maintenance $1,500 at the end of 3rd year $,3000 at the end of 3rd year
Annual insurance* 2,000 2,200
Salvage value 10% of first cost 12.5 % of first cost
Useful life 5 years 5years
* Assume beginning -of-period payments
Explanation / Answer
Particulars
Mess Away
Quick Clean
First cost (A)
65000
78000
Annual net cash inflows excluding Maintenance and Insurance
20000-4000 = 16000
24000-2750 = 21250
Salvage Value
65000*10% =6500
78000*12.5% = 9750
Present value of Annual net cash inflows excluding Maintenance and Insurance (B)
16000*PVAF(8%,5) = 16000*3.9927 = 63883.20
21250*PVAF(8%,5) = 21250*3.9927 = 84844.87
Present Value of Maintenance cost (C
1500*PVIF(8%,3) = 1500*0.7938 = 1190.70
3000*PVIF(8%,3) = 3000*0.7938 = 2381.40
Present Value of Annual Insurance (D)
2000 + 2000* PVAF(8%,3) = 2000 + 2000*2.577 = 2000 + 5154 = 7154
2200 + 2200* PVAF(8%,3) = 2200 + 2200*2.577 = 2200 + 5669.40 = 7869.40
Present Value of Salvage value (E)
6500*PVIF(8%,5) = 6500*0.6805 = 4423.25
9750*PVIF(8%,5) = 9750*0.6805 = 6634.87
Net Present Value (B + E – A – C –D)
-5038.25
3228.94
Equipment Quick clean should be purchased as it has positive NPV.
Particulars
Mess Away
Quick Clean
First cost (A)
65000
78000
Annual net cash inflows excluding Maintenance and Insurance
20000-4000 = 16000
24000-2750 = 21250
Salvage Value
65000*10% =6500
78000*12.5% = 9750
Present value of Annual net cash inflows excluding Maintenance and Insurance (B)
16000*PVAF(8%,5) = 16000*3.9927 = 63883.20
21250*PVAF(8%,5) = 21250*3.9927 = 84844.87
Present Value of Maintenance cost (C
1500*PVIF(8%,3) = 1500*0.7938 = 1190.70
3000*PVIF(8%,3) = 3000*0.7938 = 2381.40
Present Value of Annual Insurance (D)
2000 + 2000* PVAF(8%,3) = 2000 + 2000*2.577 = 2000 + 5154 = 7154
2200 + 2200* PVAF(8%,3) = 2200 + 2200*2.577 = 2200 + 5669.40 = 7869.40
Present Value of Salvage value (E)
6500*PVIF(8%,5) = 6500*0.6805 = 4423.25
9750*PVIF(8%,5) = 9750*0.6805 = 6634.87
Net Present Value (B + E – A – C –D)
-5038.25
3228.94
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.