When originally purchased, a vehicle had an estimated useful life of 8 years. Th
ID: 2569028 • Letter: W
Question
When originally purchased, a vehicle had an estimated useful life of 8 years. The vehicle cost $43,000 and its estimated residual value is $3,000. After 3 years of straight-line depreciation, the asset’s total estimated useful life was revised from 8 years to 4 years and there was no change in the estimated residual value. The Depreciation Expense in year 4 is:
$10,000
$9,725
$25,000
$6,525
When originally purchased, a vehicle had an estimated useful life of 8 years. The vehicle cost $43,000 and its estimated residual value is $3,000. After 3 years of straight-line depreciation, the asset’s total estimated useful life was revised from 8 years to 4 years and there was no change in the estimated residual value. The Depreciation Expense in year 4 is:
Explanation / Answer
Depreciation expense=(Cost-Residual value)/Useful life
=(43000-3000)/8=$5000/year
Hence book value at end of year 3=$43000-(5000*3)=$28000
Remaining useful life=(4-3)=1 year
Hence revised depreciation expense=(Book value-Residual value)/Useful life
=(28000-3000)=$25000(C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.