When originally purchased, a vehicle had an estimated useful life of 9 years. Th
ID: 2564214 • Letter: W
Question
When originally purchased, a vehicle had an estimated useful life of 9 years. The vehicle cost $52,000 and its estimated residual value is $4,000. After 3 years of straight-line depreciation, the asset’s total estimated useful life was revised from 9 years to 6 years and there was no change in the estimated residual value. The Depreciation Expense in year 4 is:
$7,725
$10,667
$8,000
$2,053
When originally purchased, a vehicle had an estimated useful life of 9 years. The vehicle cost $52,000 and its estimated residual value is $4,000. After 3 years of straight-line depreciation, the asset’s total estimated useful life was revised from 9 years to 6 years and there was no change in the estimated residual value. The Depreciation Expense in year 4 is:
Explanation / Answer
Cost of purchase = 52000
Depreciable cost = 52000-salvage value = 52000-4000 = 48000
Depreciation for 3 years = 48000/9*3 = 16000
Current value = 52000-16000 = 36000
Adjustement of new depreciation =(36000-4000)/6 = 32000/6 = $8000(Answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.