The Young Company has gathered the following information for a unit of its most
ID: 2568416 • Letter: T
Question
The Young Company has gathered the following information for a unit of its most popular product:
The above cost information is based on 10,400 units. A distributor has offered to buy 2,800 units at a price of $40 per unit. The distributor claims this special order would not disturb regular sales at $57. Special packaging and other selling expenses would be an additional $0.40 per unit for the special order. How many units of regular sales could be lost before this contract is not profitable?
0 units.
1,060 units.
1,400 units.
2,800 units.
Direct materials $ 16 Direct labor 7 Overhead (40% variable) 15 Cost to manufacture 38 Desired markup (50%) 19 Target selling price $ 57Explanation / Answer
1,060 units. Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer and please give thumbs up Statementshowing Computations Paticulars Amount Revenue from specialorder = 2800*40 112,000.00 Less Costs: Direct materials = 16*2800 44,800.00 Direct Labour = 7*2800 19,600.00 Variable overhead = 2800*15*40% 16,800.00 Special packaging and other selling expenses = 2800*.40 1,120.00 Total costs 82,320.00 Income from special order = 112000 - 82,320 29,680.00 Profit per unit = 57- 16-7-6 28.00 No of units that could be lost = 29680/28 1,060.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.