The Young Company has gathered the following information for a unit of its most
ID: 2568415 • Letter: T
Question
The Young Company has gathered the following information for a unit of its most popular product:
The above cost information is based on 11,400 units. A distributor has offered to buy 3,100 units at a price of $39 per unit. This special order would not disturb regular sales. Special packaging and other selling expenses would be an additional $0.50 per unit for the special order. If the special order is accepted, Young's operating profits will increase by:
$12,400.
$1,550.
$3,100.
$38,750.
Direct materials $ 12 Direct labor 6 Overhead (40% variable) 20 Cost to manufacture 38 Desired markup (50%) 19 Target selling price $ 57Explanation / Answer
Income from special order = $38,750. Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer and please give thumbs up Statementshowing Computations Paticulars Amount Revenue from specialorder = 3100*39 120,900.00 Less Costs: Direct materials = 12*3100 37,200.00 Direct Labour = 6*3100 18,600.00 Variable overhead = 3100*20*40% 24,800.00 Special packaging and other selling expenses = 3100*.50 1,550.00 Total costs 82,150.00 Income from special order = 120,900 - 82,150 38,750.00
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.