EXERCISE 10-1 Direct Materials Variances LO10-1 Bandar Industries Berhad of Mala
ID: 2566474 • Letter: E
Question
EXERCISE 10-1 Direct Materials Variances LO10-1 Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company's products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 35,000 helmets using 22.500 kilograms of plastic. The plastic cost the company $171.000. According to the standard cost card, each helmet should require 0.6 kilograms of plastic, at a cost of $8 per kilogram Required: 1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 35,000 helmets? 2, what is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 35,000 helmets? 3. What is the materials spending variance? .What is the materials price variance and the materials quantity variance?Explanation / Answer
10-1) Calculate following :
Standard quantity allow to make = (35000*.60) = 21000 KG
Standard cost = (21000*8) = 168000
Material spending varinace = (standard cost-actual cost)
= (168000-171000)
Material speding variance = 3000 Unfavourable
Material price variance = (standard price-actual price)actual quantity
= (8*22500-171000)
Material price variance = 9000 Favourable
Material quantity variance = (standard quantity-actual quantity)standard price
= (21000-22500)*8
Material quantity variance = 12000 Unfavourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.