Moving to another question wil save this response uestion 11 Question 11 of 12 F
ID: 2565506 • Letter: M
Question
Moving to another question wil save this response uestion 11 Question 11 of 12 Forrester Company is considering buying new equipment that would increase monthly foxed costs from $120,000 to $150,000 and would decrease the current variable costs of S7O by $10 per unt The selting price of $100 is not expected to change Forresters current break even sales are $400,000 and current break even unts ane 4,000 If Forrester parchases this new equipment, the revised contrbuton margn ratio would be @ 30% @ 60% @40% 1 pointsSave Answe 10% 70%Explanation / Answer
Selling Price = $100
New Variable cost per unit = $60
New Contribution margin = $100 - $60 = $40
Contribution margin ratio = 40 / 100 = 40% Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.