Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

11. A company owns a truck costing $20,000 with a salvage value of $2,000. The c

ID: 2565128 • Letter: 1

Question

11. A company owns a truck costing $20,000 with a salvage value of $2,000. The company uses the units- of-activity method and determines the truck will last a total of 200,000 miles. During the year, the truck is driven 40,000 miles. The depreciation expense for the year would be 12. Using the facts in Question 11, if at the end of the year, the total mileage on the truck is 120,000 miles. After the depreciation expense entry is made for the year, what would be the balance in the Accumulated Depreciation account for the truck? D. Sale of Plant Assets 1. A company sells the machine below for $25,000: Cost of machine Accumulated depreciation 40,000 22,000 The company would have a (gain or loss) of $ and fill in the blank. . Circle the correct answer 2. The journal entry to record the sale would be: Cash 25,000 Machine 40,000 E. Intangible Assets Intangible assets, such as patents, goodwill, etc. are recorded at (cost or fair market value) when the assets are purchased. Circle the correct answer. 1. 2. Intangible assets are not subject to depreciation. Instead they are allocated to expense using 3. Patents are amortized over its legal life or useful life, whichever is (shorter or longer). Circle the correct answer. 4. The journal entry to record $5,000 of amortization expense for a patent for the year would be: 5,000 5,000

Explanation / Answer

Answer 11.

Cost of Truck = $20,000
Salvage Value = $2,000
Expected number of miles = 200,000

Depreciation per mile = (Cost of Truck - Salvage Value) / Expected number of miles
Depreciation per mile = ($20,000 - $2,000) / 200,000
Depreciation per mile = $0.09

Number of miles drove during the year = 40,000

Depreciation for the year = Depreciation per mile * Number of miles drove during the year
Depreciation for the year = $0.09 * 40,000
Depreciation for the year = $3,600

Answer 12.

Depreciation per mile = $0.09
Total mileage = 120,000

Accumulated Depreciation = Depreciation per mile * Total mileage
Accumulated Depreciation = $0.09 * 120,000
Accumulated Depreciation = $10,800

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote