Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE PROVIDE CASH FLOW DIAGRAM AND SHOW ALL WORK! 1. How much would the owner

ID: 2563937 • Letter: P

Question

PLEASE PROVIDE CASH FLOW DIAGRAM AND SHOW ALL WORK!

1. How much would the owner of a pickup truck be justified in paying for the vehicle to be converted to operate on compressed natural gas if the vehicle accumulates 20,000 miles per annum with an average 12 mpg, the savings in fuel costs amounts to $0.50/gallon, the life of the conversion system is 10 years, and the salvage value of the conversion system is 15 percent of its initial cost? Assume that the time value of money is 10 percent Answer $5,434

Explanation / Answer

Accumulated Miles per year = 20,000

Millage = 12m/gallon

Required gallon per year = 20,000 /12 = 1666.666667

Saving per year = $ 0.5 x 1666.666667 = $ 833.3333333

Let’s assume the initial cost of conversion be X.

Cash flow from year 1 to 9 = $ 833 per year

Salvage value = 15 % x X = 0.15X

For 10th year cash flow = $ 833 + 0.15 X

Year(n)

Cash flow('C)

PV Factor, F=[1/(1+i)n] @ 16%

PV = C x F

0

X

1/(1+0.1)0

1.0000

X

1

$                         833

1/(1+0.1)1

0.9091

$                               757.57

2

$                         833

1/(1+0.1)2

0.8264

$                               688.70

3

$                         833

1/(1+0.1)3

0.7513

$                               626.09

4

$                         833

1/(1+0.1)4

0.6830

$                               569.18

5

$                         833

1/(1+0.1)5

0.6209

$                               517.43

6

$                         833

1/(1+0.1)6

0.5645

$                               470.39

7

$                         833

1/(1+0.1)7

0.5132

$                               427.63

8

$                         833

1/(1+0.1)8

0.4665

$                               388.75

9

$                         833

1/(1+0.1)9

0.4241

$                               353.41

10

833.33 + 0.15X

1/(1+0.1)10

0.3855

0.3855(833.33+0.15)X

                                        Total PV of cash flows from year 1 to 9

$                           4,799.17

If initial cost of conversion is same as present value of all cash flows, then cost of conversion is justified.

0.3855($ 833.33+0.15X) + $ 4,799.17 = X

$ 321.2860745 + 0.057831X + $ 4,799.17= X

X - 0.057831X = $ 321.2860745 + $ 4,799.17

0.942169 X = $ 5,120.45

X = $ 5,434.75

Year(n)

Cash flow('C)

PV Factor, F=[1/(1+i)n] @ 16%

PV = C x F

0

X

1/(1+0.1)0

1.0000

X

1

$                         833

1/(1+0.1)1

0.9091

$                               757.57

2

$                         833

1/(1+0.1)2

0.8264

$                               688.70

3

$                         833

1/(1+0.1)3

0.7513

$                               626.09

4

$                         833

1/(1+0.1)4

0.6830

$                               569.18

5

$                         833

1/(1+0.1)5

0.6209

$                               517.43

6

$                         833

1/(1+0.1)6

0.5645

$                               470.39

7

$                         833

1/(1+0.1)7

0.5132

$                               427.63

8

$                         833

1/(1+0.1)8

0.4665

$                               388.75

9

$                         833

1/(1+0.1)9

0.4241

$                               353.41

10

833.33 + 0.15X

1/(1+0.1)10

0.3855

0.3855(833.33+0.15)X

                                        Total PV of cash flows from year 1 to 9

$                           4,799.17

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote