This Question: 3 pts 9 of 27 (4 complete) | > This Test: 100 pts Zetia Inc. has
ID: 2561657 • Letter: T
Question
This Question: 3 pts 9 of 27 (4 complete) | > This Test: 100 pts Zetia Inc. has prepared the operating budget for the frst quarter of the year. The company forecast sales of $40,000 im January, $50,000 in February, and $60,000 in March. Variable and fixed expenses are as follows Power cost (30% of sales) Miscellaneous expenses (5% of sales) Salaries expense: $8,000 per month Rent expense: $4,000 per month Depreciation expense: $1,400 per month Power cost/fixed portion: $500 per month Miscellaneous expenses/fixed portion: $1,000 per month using the information above, calculate the amount of budgeted selling and administrative expenses for the month of February O A. $35,900 OB. S32.400 O c. $28.900 O D. $17,500Explanation / Answer
50000 sales in february
power cost ( 50000 * 30%) = 15000
miscellaneous expenses ( 50000 * 5%) = 2500
salaries expense = 8000
rent expense = 4000
depreciation expense = 1400
power cost / fixed portion =500
miscellaneous expense / fixed portion = 1000
total = 32400
so answer is B
B. $32400
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.