This Question: 3 pts 9 of 30 (8 complete) Hyper Color Company manufactures widge
ID: 2550978 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
Contribution = sale price - variable cost
=$160-($62+$5)
=$93
Contribution margin= contribution*units sold
=$93*900units
=$83,700
Therefore answer is option (C)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.