A company purchased $2,100 of merchandise on July 5 with terms 3/10, n/30. On Ju
ID: 2561617 • Letter: A
Question
A company purchased $2,100 of merchandise on July 5 with terms 3/10, n/30. On July 7, it returned $300 worth of merchandise. On July 12, it paid the full amount due. Assuming the company uses a perpetual inventory system, and records purchases using the gross method, the correct journal entry to record the payment on July 12 is:
Multiple Choice
a. Debit Merchandise Inventory $1,800; credit Cash $1,800.
b. Debit Cash $1,800; credit Accounts Payable $1,800.
c. Debit Accounts Payable $1,800; credit Merchandise Inventory $54; credit Cash $1,746.
d. Debit Accounts Payable $2,100; credit Cash $2,100.
e. Debit Accounts Payable $1,800; credit Cash $1,800.
Explanation / Answer
The correct answer is :
c. Debit Accounts Payable $1,800; credit Merchandise Inventory $54; credit Cash $1,746.
Note :
cash paid = Net Sales - discount
= $ 2,100 - $ 300 - ( $ 1,800 * 3%)
= $ 1,746
Merchandise Inventory = $ 1800*3%
= $ 54
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.