On January 1, 2015, General Manufacturing purchased a machine for $800,000 that
ID: 2561506 • Letter: O
Question
On January 1, 2015, General Manufacturing purchased a machine for $800,000 that it expected to have a useful life of six years. The company estimated that the residual value of the machine was $20,000. General Manufacturing used the machine for two years and sold it on January 1, 2017, for $260,000. As of December 31, 2016, the accumulated depreciation on the machine was $260,000. 1. Calculate the gain or loss on the sale of the machinery. 2. Record the sale of the machine on January 1,2017 1. Calculate the gain or loss on the sale of the machinery. General Manufacturing will record a 2. Record the sale of the machine on January 1, 2017. (Record debits first, then credits. Exclude explanations from any journal entries.) of $ on the sale of the machinery. Journal Entry Date Accounts Debit Credit 2017 Jan. 1Explanation / Answer
Purcahse date of machinery = January 1, 2015
Cost = 800,000
Useful life = 6 years
Residual value = 20,000
Depreciation = (Cost - Residual value) / useful life
= (800,000 - 20,000) / 6 = 130,000
Accumulated depreciation for 2 years from January 1, 2015 to January 1, 2017 = 130,000*2 = 260,000
Book value of machinery on January 1, 2017 = Cost - Accumulated depreciation = 800,000 - 260,000 = 540,000
1. Sale value of machinery = 260,000
Loss on sale = Book value - Sale value = 540,000 - 260,000 = 280,000
2.
Cash 260,000 Accumulated depreciation 260,000 Loss on sale 280,000 Machinery 800,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.