Shatner Inc. has decided to use the high-low method to estimate the total cost a
ID: 2561498 • Letter: S
Question
Shatner Inc. has decided to use the high-low method to estimate the total cost and the fixed and variable cost components of the total cost. The data for various levels of production are as follows:
Units Produced Total Costs
4,100 $478,680
1,980 435,600
6,380 677,600
a. Determine the variable cost per unit and the total fixed cost.
Variable cost: (Round to the nearest dollar.) $ per unit
Total fixed cost: $
b. Based on part (a), estimate the total cost for 3,010 units of production.
Total cost for 3,010 units: $
Explanation / Answer
a. Variable Cost per unit = ($677,600 - $435,600) / (6,380 - 1,980) = $55
Total Fixed Cost = $677,600 - (6,380 x $55) = $326,700
b. Total cost for 3,010 units = (3,010 x $55) + $326,700 = $492,250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.