Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been
ID: 2570691 • Letter: S
Question
Sharp Company manufactures a product for which the following standards have been set Standard Quantity Standard Price Standan or Hours 3 feet ? hours Cost $15 or Rate $5 per foot Direct materials Direct labor ? per hour During March, the company purchased direct materials at a cost of $45,180, all of which were used in the production of 2,290 units of product. In addition, 4,700 direct labor-hours were worked on the product during the month. The cost of this labor time was $32,900 The following variances have been computed for the month: Materials quantity variance Labor spending variance Labor efficiency variance 3,300U $ 3,130 u $ 780 UExplanation / Answer
a) Calculate actual cost per foot :
Material quantity variance = (standard quantity-actual quantity)standard price
-3300 = (2290*3*5-X5)
5X = 37650
X(actual quantity) = 37650/5 = 7530
Actual cost per foot = 45180/7530 = 6 per foot
1b) Material spending variance = Standard cost-actual cost
= 2290*15-45180
Material spending variance = 10830 Unfavourable
1c) Material price variance = (standard price-actual price)actual quantity
= (5-6)7530
Material price variance = 7530 Unfavourable
2a) Standard cost = Actual cost-Labour spending variance
= 32900-3130
Standard cost = 29770
Labour effiiency variance = (standrd quantity-actual quantity)standard rate
-780 = (29770-4700X)
4700X = 30550
Standard direct labour rate per hour = 30550/4700 = 6.5 per hour
2b)Standard hours = 29770/6.5 = 4580 Hours
2c) standard hours = 4580/2290 = 2 hour per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.