Question 5 Kanzler Corporation is considering a capital budgeting project that w
ID: 2560913 • Letter: Q
Question
Question 5
Kanzler Corporation is considering a capital budgeting project that would require an initial investment of $450,000 and working capital of $25,000. The working capital would be released for use elsewhere at the end of the project in 4 years. The investment would generate annual cash inflows of $143,000 for the life of the project. At the end of the project, equipment that had been used in the project could be sold for $10,000. The company’s discount rate is 14%. The net present value of the project is closest to:.
$(27,521)
$(37,721)
$(52,521)
$132,000
Explanation / Answer
PV Factor
= 1 / (1 + r) ^ n
Where,
r = Rate of interest = 14% or 0.14
n = Years 1 to 4
So, PV Factor for year 2
= 1 / 1.14 ^ 2
= 1 / 1.2996
= 0.769467
Other calculations are shown in the following table
So, option B is closest to the NPV of the project
Calculations Years 0 1 2 3 4 A Initial Investment (450,000) - - - 10,000 B Working capital (25,000) - - - 25,000 C Annual cash flows - 143,000 143,000 143,000 143,000 D = A+B+C Net Cash Flows (475,000) 143,000 143,000 143,000 178,000 E PV Factor 1.000000 0.877193 0.769468 0.674972 0.592080 F = D x E Present Value (475,000) 125,439 110,034 96,521 105,390 G = Sum F Net Present Value (37,616)Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.