AEcounting Principles (BA llus&able; eTextbook nent 23 PM/ Remaining: 48 min. ME
ID: 2560389 • Letter: A
Question
AEcounting Principles (BA llus&able; eTextbook nent 23 PM/ Remaining: 48 min. MESSAGE MY INSTRUCTORFULL SCREEN PRINTER VERSION BACK CALCULATOR MESSAGE MY INSTRUCTOR NEX Multiple Choice Question 129 Pharoah Company bought equipment for $420000 on January 1, 2016. Pharoah estimated the useful life to be 5 years with no salvage value, and the straight-line method of depreciation will be used. On January 1, 2017, Pharoah decides that the business will use the equipment for a total of 7 years. for 2017? $48000. O $56000. $70000. $84000 SHOW SOLUTION Question Attempts: 0 of 1 used SUBMIT ANSWER SAVE FOR LATER Version 4.24.3.3 All Rights Reserved. A Division of en/shared/assignment/test/agist.uni?idExplanation / Answer
Depreciation=(Cost-Residual value)/USeful life
=(420,000/5)=$84000/year
Hence book value as on beginning of year 2017=420,000-84000=$336000
Hence revised depreciation=$336000/6
=$56000(B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.