Wells Enterprises manufactures a component that is processed successively by Dep
ID: 2559777 • Letter: W
Question
Wells Enterprises manufactures a component that is processed successively by Departmentl and Department Il. Manufacturing overhead is applied to units produced at the following budget costs Manufacturing Overhead per Unit Fixed Variable Total $ 25 18 $ 33 Department I Department II 8 These budgeted overhead costs per unit are based on the normal volume of production of 10,000 units per month. In January, variable manufacturing overhead in Department Il is expected to be 15 percent above budget because of major scheduled repairs to equipment. The company plans to produce 12,000 units during January Prepare a budget for manufacturing overhead costs in January using three column headings: Total Department I, and Department II WELLS ENTERPRISES Budget for Manufacturing Overhead Costs Total Dept.I Dept. II Fixed manufacturing overheacd Dept. I & II Variable manufacturing overhead Dept. I & II TotalsExplanation / Answer
Total fixed cost = Fixed cost per unit × Units produced
Total fixed cost of Department I = 25×10,000 = $250,000
Total fixed cost of Department II = 18×10,000 = $180,000
Variable manufacturing overhead per unit of Department II in January = 6+15%×6 = 6+0.9 = $6.90
Total Variable manufacturing overhead = Variable manufacturing overhead per unit × Units produced
Total Variable manufacturing overhead of Department I = 8×12,000 = $96,000
Total Variable manufacturing overhead of Department II = 6.90×12,000 = $82,800
WELLS ENTERPRISES
Budget for Manufacturing Overhead Costs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.