Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells
ID: 2557214 • Letter: L
Question
Lindon Company is the exclusive distributor for an automotive product that sells for $28.00 per unit and has a CM ratio of 30%. The company’s fixed expenses are $147,000 per year. The company plans to sell 19,500 units this year.
Required:
1. What are the variable expenses per unit?
2. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales?
3. What amount of unit sales and dollar sales is required to attain a target profit of $63,000 per year?
4. Assume that by using a more efficient shipper, the company is able to reduce its variable expenses by $2.80 per unit. What is the company’s new break-even point in unit sales and in dollar sales?
Explanation / Answer
CM Ratio=Sales-Variable expenses *100
Sales
Sales=$28*19500
=$546000
30= 546000-Variable expenses *100
546000
Variable expenses=$382200
Variable expense per unit=382200/19500
=$19.6/unit
Break even point in dollar sales= Total Fixed costs/CM Ratio
=147000/ 0.30
=$490000
Break even point in unit sales= Fixed Cost
Sale price per unit-Variable cost per unit
=147000/(28-19.6)
=147000/8.4
=17500 units
Break even point in dollar sales=Break even point in units*selling price per unit
=17500*28
$490000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.