Davies shows the following information for the next year for its single product,
ID: 2554705 • Letter: D
Question
Davies shows the following information for the next year for its single product, ceramic pots.
Selling price: $15 per unit
Variable cost: $12 per unit
Fixed cost = $42,000
Requirement 1: Compute the break-even point in units and sale dollars. Show your computations (6 points)
Requirement 2: What amount of sales revenue would Davies need to realize next year in order to generate a net income of $60,000 after tax (assume a tax rate of 20%). Show your computations (10 points)
Requirement 3: Using the sales revenue computed in #2, compute the margin of safety in sales dollars. (4 points)
Explanation / Answer
Contribution margin=Sales-Variable costs
= (15-12)=$3 per unit
1.Breakeven=Fixed cost/Contribution margin
=(42000/3)=14000 units
=(14000*15)=$210,000
2.Befotre tax income required=$60,000/(1-0.2)=$75000
Target Contribution margin=Fixed cost+Target before tax income
=(42000+75000)=$117000
Hence sales required=(117000/3)=39000 units
=(39000*15)=$585000.
3.MOS=Total sales-Breakeven sales
=(585000-210000)=$375000.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.