According to a company’s website, the top 15% of the candidates who take the ent
ID: 2554680 • Letter: A
Question
According to a company’s website, the top 15% of the candidates who take the entrance test will be called for an interview. You have just been called for an interview. The reported mean and standard deviation of the test scores are 72 and 9, respectively. What is the possible range for your test score if you assume that the scores are normally distributed?
Range ______ and above
According to a company’s website, the top 15% of the candidates who take the entrance test will be called for an interview. You have just been called for an interview. The reported mean and standard deviation of the test scores are 72 and 9, respectively. What is the possible range for your test score if you assume that the scores are normally distributed?
Range ______ and above
Explanation / Answer
Computation of range for Rest Score 71 and 7 Mean=72, SD=9 Top=15% Score= Mean+Z(SD) =72+ (1.034*9) 81.306
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.