Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help ezto.mheducation.com G.2: Ch

ID: 2554124 • Letter: S

Question

Safari File Edit View History Bookmarks Window Help ezto.mheducation.com G.2: Ch 9 Intro Part 2 Torge Company bough 5.00 points Torge Company bought a machine for $80,000 cash. The estimated useful life was five years and the estimated residual value was $5,000. Assume that the estimated useful life in productive units is 180,000. Units actually produced were 48,000 in year 1 and 54,000 in year 2. Required 1. Determine the appropriate amounts to complete the following schedule. (Do not round intermediate calculations.) Depreciation Expense for Book Value at the End of Year 1 Year 2 Year 2 Year 1 Straight-line Units-of-production Double-declining-balance 2-a. Which method would result in the lowest net income for year 1? Straight-ine Units-of-production 2-b. Which method would result in the lowest net income for year 2? Double-declining-balance Units-of-production Straight-line 27

Explanation / Answer

1) Straight Line Method

Depreciation per year = (Cost - residual Value)/Useful Life

= ($80,000 - $5,000)/5 yrs = $15,000 per year

Book Value at the end of year 1 = Cost - Depreciation = $80,000 - $15,000 = $65,000

Book Value at the end of year 2 = Book Value at year 1 end - Depreciation = $65,000 - $15,000 = $50,000

Units of Production

Depreciation expense per unit = (Cost - Residual Value)/Useful life in units

= ($80,000 - $5,000)/180,000 = $0.416666667 per unit

Depreciation for Year 1 = Units produced*Dep per unit

= 48,000 units*$0.416666667 = $20,000

Depreciation for year 2 = Units produced*Dep per unit

= 54,000 units*$0.416666667 = $22,500

Book Value at the end of year 1 = Cost - Depreciation = $80,000 - $20,000 = $60,000

Book Value at the end of year 2 = Book Value at year 1 end - Depreciation = $60,000 - $22,500 = $37,500

Double Declining Balance

Depreciation rate = (1/useful life)*2 = (1/5)*2 = 40%

Depreciation for year 1 = Cost*Depreciation rate = $80,000*40% = $32,000

Book value at year 1 end = Cost - Depreciation

= $80,000 - $32,000 = $48,000

Depreciation for year 2 = Book Value at year 1 end*Dep rate

= $48,000*40% = $19,200

Book value at year 2 end = Book Value at year 1 end - Depreciation

= $48,000 - $19,200 = $28,800

2-a) Highest depreciation expense in year 1 is $32,000 under double declining balance method. Therefore,double declining balance method would result in lowest net income for year 1

2-b) Highest depreciation expense in year 2 is $22,500 under units of production method. Therefore,Units of production method would result in lowest net income for year 2.

Depreciation  Expense for Book Value at the end of Method of Depreciation Year 1 Year 2 Year 1 Year 2 Straight Line 15,000 15,000 65,000 50,000 Units of production 20,000 22,500 60,000 37,500 Double-Declining-Balance 32,000 19,200 48,000 28,800
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote