Time Left:1:27:32 Myeisha Reese: Attempt 1 Save 21 Question 31 (1.66 points) At
ID: 2552527 • Letter: T
Question
Time Left:1:27:32 Myeisha Reese: Attempt 1 Save 21 Question 31 (1.66 points) At May 1, 2014, Heineken Company had beginning inventory consisting of 200 units with a unit cost of $7. During May, the company purchased inventory as follows: 24 400 units at $7 600 units at $8 The company sold 1,000 units during the month for $12 per unit. Heineken uses the average cost method. Heineken's gross profit for the month of May is 1) $4,500 2) $7,500 3) $9,000 4) $12,000 28 Save 34 Previous Page Next Page Page 4 of 8 n 27 SavedExplanation / Answer
Answer : 1) $4,500
Total Inventory cost =(200*$7)+(400*$7)+(600*$8)
= $1,400+$2,800+$4,800)
=$9,000
Total inventory cost = $9,000
Total Number of units = 200+400+600
= 1200
Average cost = Total inventory cost/ Total Number of units
= $9,000/1200
=$7.5
Gross profit = $1,000*(12-7.5)
= $4,500
Gross profit for the month of may =$4,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.