Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Inventory information for Part 311 of Crane Corp. discloses the following inform

ID: 2550482 • Letter: I

Question

Inventory information for Part 311 of Crane Corp. discloses the following information for the month of June.

June 1 Balance 302 units @ $11

June 10 Sold 198 units @ $27

11 Purchased 803 units @ $13

15 Sold 498 units @ $28

20 Purchased 498 units @ $14

27 Sold 296 units @ $30

Assuming that the periodic inventory method is used, compute the cost of goods sold and ending inventory under (1) LIFO and (2) FIFO.

Assuming that the perpetual inventory method is used and costs are computed at the time of each withdrawal, what is the value of the ending inventory at LIFO?

Assuming that the perpetual inventory method is used and costs are computed at the time of each withdrawal, what is the gross profit if the inventory is valued at FIFO?

Explanation / Answer

Periodic Inventory Method

1) LIFO

Total units sold = 198+498+296 = 992 units

Total units available for sale = Opening Bal on June 1+Total units purchased

= 302+(803+498) = 1,603 units

Ending inventory = Units available for sale - Units sold

= 1,603 units - 992 units = 611 units

Under LIFO, the ending inventory will be from goods purchased first (i.e. 302 units from opening bal and remaining 309 units from purchase made on june 11) and the cost of goods sold will be for 498 units purchased on June 20 and remaining 494 units (803 units - 309 units) from purchase made on June 11.

Cost of goods sold = (494 units*$13)+(498 units*$14)

= $6,422+$6,972 = $13,394

Ending Inventory = (302 units*$11)+(309 units*$13)

= $3,322+$4,017 = $7,339

2) FIFO

Under FIFO, the ending inventory will be from goods purchased last (i.e. 498 units from purchase made on June 20 and remaining 113 units (611 - 498) from purchase made on june 11) and the cost of goods sold will be from opening balance on june 1 of 302 units and remaining 690 units (803 units - 113 units) from purchase made on June 11.

Cost of goods sold = (302 units*$11)+(690 units*$13)

= $3,322+$8,970 = $12,292

Ending Inventory = (113 units*$13)+(498 units*$14)

= $1,469+$6,972 = $8,441

Perpetual Inventory Method

a) If costs are computed at the time of each withdrawal under LIFO method, then ending inventory will be of 104 units (302 units - 198 units sold) from opening balance, 305 units (803 units - 498 units sold) from purchase made on june 11 and 202 units (498 units - 296 units sold) from purchase made on June 20 at $14 per unit.

Ending Inventory = (104 units*$11)+(305 units*$13)+(202 units*$14)

= $1,144+$3,965+$2,828 = $7,937

b) Under FIFO method cost of goods sold and ending inventory would be same under both the system (i.e. periodic inventory system and perpetual inventory system)

Cost of goods sold = $12,292

Total Sales = (198 units*$27)+(498 units*$28)+(296 units*$30)

= $5,346+$13,944+$8,880 = $28,170

Gross Profit = Total Sales - Cost of goods sold

= $28,170 - $12,292 = $15,878

Therefore the gross profit if the inventory is valued at FIFO is $15,878.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote