Date Transaction Units In Unit Cost Total Units Sold Selling Price Total (1) FIF
ID: 2548837 • Letter: D
Question
Date
Transaction
Units In
Unit Cost
Total
Units Sold
Selling Price
Total
(1)
FIFO
(2)
LIFO
(3)
Weighted-Average
Date
Transaction
Units In
Unit Cost
Total
Units Sold
Selling Price
Total
July 1 Balance 190 $4.40 $ 836 6 Purchase 1,520 4.50 6,840 7 Sale 570 $6.70 $ 3,819 10 Sale 570 7.00 3,990 12 Purchase 760 4.80 3,648 15 Sale 380 7.10 2,698 18 Purchase 570 4.90 2,793 22 Sale 760 7.10 5,396 25 Purchase 950 4.88 4,636 30 Sale 380 7.20 2,736 Totals 3,990 $18,753 2,660 $18,639Explanation / Answer
a) Weighted average cost per unit = 18753/3990 = 4.70 per unit
b) Assuming that the periodic inventory method is used, compute the inventory cost at July 31 under each of the following cost flow assumptions.
c) LIFO will give lowest gross profit.
d) LIFO has lowest figure of ending inventory.
FIFO LIFO Average cost Ending inventory (950*4.88+380*4.90) = 6498 (190*4.4+1140*4.5) =5966 1330*4.7 = 6251Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.