Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

22) MUST Budgeted sales in Aser ANSWER THIS QUESTION orporation over the next fo

ID: 2547909 • Letter: 2

Question

22) MUST Budgeted sales in Aser ANSWER THIS QUESTION orporation over the next four months are given below Novetm $130,00 udgeted sales Twenty-five percent of the company for sales on account follow a collected in the month of sale, 30% collected in the second mont $170,00 $140,0o 75% are on account. sales are for cash and stable pattern as follows: 50% of a month's credit sales are as The remainder are uncollectible. Given these be: c are collected in the month following sale, and 15% are 103.75ections for Decemberng B) $136375 A) S103,875 D) $98,125 C$119,500 23) The following standards for variable that makes only one product: manufacturing overhead have been established for a company tandard hours per unit of output tandard variable overhead rate 5.6 hours S12.00 per hour The following data pertai n to operations for the last month: ctual hours ctual total variable manufacturing overhead cost ct 2.600 hours $31.330 output 400 units What is the variable overhead rate variance for the month? A) $4,338 U B) $130 U C) $112 F D) $4,450 U 24) The Covey Corporati on is preparing its Manufacturing Overhead Budget for the fourth quarter of the year. The budgeted variable manufacturing overhead rate is $4.00 per budgeted fixed manufacturing depreciation. If the budgeted cash disbursements for the budgeted direct labor-hours for November must be: direct labor-hour,; the overhead is $64,000 per month, of which $18,000 is factory manufacturing overhead for November are $90,000, then A) 2,000 direct labor-hours B) 11,000 direct labor-hours D) 6,500 direct labor-hours C) 22,500 direct labor-hours 25) ** MUST ANSWER THIS QUESTION** The standard cost card of a particular product specifies that it requires 4.5 direct direct labor-hour. During March, 2,300 units of were incurred. A total of 11,700 direct labor-hours were labor-hours at $12.80 per the produet were produced and direct labor wages of $128,300 were worked. The direct labor variances for the month Labor Rate Variance $4,180 F 54,180 F $21,460 F $21,460 F Labor Efficiency Variance $14,804 U $17,280 U $14,804 U $17,280 U A) OptionA B) OptionB C) Option C D) Option D

Explanation / Answer

22) Answer: Option B) $136375

23) Answer: Option B) $130 U

Variable overhead rate variance = Actual variable overhead - (Standard rate x Actual hours) = $31330 - ($12 x 2600) = $31330 - $31200 = $130 U

24) Answer: Option B) 11,000 direct labor-hours

Budgeted cash disbursements for fixed manufacturing overheads = $64000 - $18000 = $46000

Budgeted cash disbursements for variable manufacturing overheads = $90000 - $46000 = $44000

Budgeted direct labor hours = $44000/$4 = 11000

25) Answer: D) Option D

Labor rate variance = (AH x AR) - (AH x SR) = $128300 - (11700 x $12.80) = $128300 - $149760 = $21460 F

Labor efficiency variance = (SR x AH) - (SR x SH) = $149760 - [$12.80 x (4.5 x 2300)] = $149760 - $132480 = $17280 U

October November December Sales $ 150000 170000 130000 Credit sales (75%) 112500 127500 97500 December cash sales (25% x 130000) 32500 October credit sales (15% x 112500) 16875 November credit sales (30% x 127500) 38250 December credit sales (50% x 97500) 48750 Cash collections $ 136375
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote