Question 5 (1 point) X Company, a manufacturing company with no inventories, has
ID: 2545911 • Letter: Q
Question
Question 5 (1 point) X Company, a manufacturing company with no inventories, has the following information Sales Revenue Fixed Manufacturing Expenses Variable Manufacturing Expenses Fixed Selling & Administrative Expenses Variable Selling & Administrative Expenses $1,000,000 250,000 400,000 200,000 100,000 Compute net income on a contribution income statement Do not enter $ signs or commas. for example enter, $325,000 as 325000. Save Question 6 (1 point) X Company has provided the following information Price per unit Variable cost per unit Fixed costs per month Compute the unit contribution margin $10,000 Do not enter any commas or dollar signs. For example, enter $76 as 76Explanation / Answer
5.
6.
Unit contribution margin = Selling price per unit - Variable cost per unit
= 40 - 12
= 28
7.
Contribution margin ratio = (selling price per unit- variable cost per unit) / selling price per unit
= (40 - 12) / 40
= 70%
8.
Break-even point in sales dollars = Fixed costs / Contribution margin ratio
= 10,000 / 0.2
= 50,000
9.
Contribution margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit
= 80 - 20
= 60
Break-even point in units = Fixed costs / Contribution margin per unit
= 30,000 / 60
= 500 units
Sales revenue 1,000,000 Variable costs : Variable manufacturing expenses 400,000 Variable selling and administrative expenses 100,000 Contribution margin 500,000 Fixed costs : Fixed manufacturing expenses 250,000 Fixed selling and adminstrative expenses 200,000 Net income 50,000Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.