A company issued 6.0%, 5-year bonds with a par value of $170,000. The market rat
ID: 2544772 • Letter: A
Question
A company issued 6.0%, 5-year bonds with a par value of $170,000. The market rate when the bonds were issued was 7.0%. The company received $162,930.89 cash for the bonds. Using the effective interest method, the amount of interest expense for the second semiannual interest period is:
Multiple Choice
$11,426.25.
$5,702.58.
$10,200.00.
$5,723.67.
$5,100.00.
A company issued 6-year, 8% bonds with a par value of $1,050,000. The market rate when the bonds were issued was 7.5%. The company received $1,060,500 cash for the bonds. Using the straight-line method, the amount of recorded interest expense for the first semiannual interest period is:
Multiple Choice
$41,125.
$83,125.
$42,000.
$42,875.
$84,000.
A company issued 5-year, 10.00% bonds with a par value of $124,000. The market rate when the bonds were issued was 9.50%. The company received $126,609 cash for the bonds. Using the effective interest method, the amount of recorded interest expense for the first semiannual interest period is:
Multiple Choice
$11,964.93.
$6,013.93.
$6,200.00.
$3,100.00.
$12,400.00.
Explanation / Answer
1) Difference in interest expense and interest paid = (162930.89*3.5%-170000*3%) = 602.58
Second interest expense = (162930.89+602.58*3.5%) = 5723.67
so answer is d) $5723.67
2) Interest paid = (1050000*4%) = 42000
Premium on bonds amortization = (1060500-1050000/12) = 875
Interest expense = 42000-875 = 41125
so answer is a) $41125
3) Interest expense for the first semiannual interest = (126609*9.5%*6/12) = 6013.93
so answer is b) $6013.93
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.