A company issued 6%, 20-year bonds with a face amount of $76 million. The market
ID: 2513340 • Letter: A
Question
A company issued 6%, 20-year bonds with a face amount of $76 million. The market yield for bonds of similar risk and maturity is 7%. Interest is paid semiannually. At what price did the bonds sell? (FV of $1, PV of $1, FVA of $1, PVA of $1, FVAD of S1 and PVAD of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Enter your answers in whole dollars. Round final answers to the nearest whole dollar.) Table values are based on: n a 40 3.0% h Flow Amount Present Value Interest Principal S 76,000,000 Price of bondsExplanation / Answer
Solution:
Face value of bond = $76 million = $76,000,000
Coupon rate = 6%, 3% semiannual
Market rate of interest = 7%, 3.5% semi annual
Maturity period = 20 years, 40 semiannual periods
Issue price of bond = Present value of interest and principal discounted at market rate of interest
= ($76,000,000 * 3%) * Cumulative PV factor at 3.5% for 40 periods + $76,000,000 * PV Factor at 3.5% for 40th period
= $2,280,000 * 21.35507 + $76,000,000 * 0.252572
= $67,885,073
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.