Problem #3: There is a bond on a company\'s books with an original term of 10 ye
ID: 2543177 • Letter: P
Question
Problem #3: There is a bond on a company's books with an original term of 10 years that was purchased for a premium at its issuance, just over 2 years ago. The bond pays semi-annual interest. With the receipt of the latest coupon, the corresponding amount for amortization of the premium was S137.33. Exactly one year ago, the amount for amortization of the premium was S125.52. Based on the relation between subsequent amounts for amortization of the principal, what was the original value of the premium? Problem #3: Answer correct to 2 decimals Just Save | | Submit Problem #3 for GradingExplanation / Answer
Solution:
Amortization in 4th semiannual period = $137.33
Amortization in 2nd semiannual period = $125.52
Effective semannual rate of interest = $125.52 (1+i)^2 = $137.33
(1+i)^2 = 4.60%
Therefore amortization of Premium at 1st semiannual period = $125.52 / 1.046 = $120
Now premium amoritzation will increase by 4.60% every semiannual period for 20 semi annual periods
Therefore original value of permium will be total amortization for 20 semiannual period
Hence original value of premimum = $3,804.24
Computation of Premium Amortization Semiannual Period Premium Amortization 1 $120.00 2 $125.52 3 $131.29 4 $137.33 5 $143.65 6 $150.26 7 $157.17 8 $164.40 9 $171.96 10 $179.87 11 $188.15 12 $196.80 13 $205.86 14 $215.32 15 $225.23 16 $235.59 17 $246.43 18 $257.76 19 $269.62 20 $282.02 Total $3,804.24Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.