Oriole Corporation acquired two inventory items at a lump-sum cost of $87000. Th
ID: 2541956 • Letter: O
Question
Oriole Corporation acquired two inventory items at a lump-sum cost of $87000. The acquisition included 2730 units of product CF, and 5460units of product 3B. CF normally sells for $30 per unit, and 3B for $10 per unit. If Oriole sells 910 units of CF, what amount of gross profit should it recognize?
$5500.
Carla Vista Corporation acquired two inventory items at a lump-sum cost of $127000. The acquisition included 3210 units of product LF, and 6420 units of product 1B. LF normally sells for $30 per unit, and 1B for $10 per unit. If Carla Vista sells 1070 units of LF, what amount of gross profit should it recognize?
$6700.
Given the historical cost of product Dominoe is $32, the selling price of product Dominoe is $37, costs to sell product Dominoe are $3, the replacement cost for product Dominoe is $33, and the normal profit margin is 40% of sales price, what is the cost amount that should be used in the lower-of-cost-or-market comparison?
Explanation / Answer
SOLUTION
1.Gross Profit = $9,900
Weight of CF = $81,900 / $136,500 = 60%
Cost allocated to CF = $87,000 * 60% = $52,200
Unit cost of CF = $52,200 / 2,730 = $19.12
Gross profit = Sales price - Cost
= (910 * $30) - (910 * $19.12)
= $9,900
Amount ($) Sales value of product CF (2,730 *$30) 81,900 Sales value of product 3B (5,460 * $10) 54,600 Total 136,500Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.