Windsor Co. incurs $1050000 of overhead costs each year in its three main depart
ID: 2541684 • Letter: W
Question
Windsor Co. incurs $1050000 of overhead costs each year in its three main departments machining ($600000), inspections ($300,000) and packing ($150,000). The machining department works 4,000 hours per year, there are 600 inspections per year, and the packing department packs 1,000 orders per year. Information about Windsor's two products is as follows Product X Product Y Machining Hours Inspections Orders Packed Direct Labor Hours 1,000 100 350 1,700 3,000 500 650 1,800 Using the ABC, how much overhead is assigned to Product X this year? a. $252,500 b. $363,462 c. $510,000 d. $525,000Explanation / Answer
Answer:-Activity rate for each department:-
Machining:-Overhead costs/No. of machining hours
=$600000/4000 machine hours =$150 per machine hour
Inspections:- Overhead costs/No. of inspections
=$300000/600 inspections=$500 per inspection
Packing= Overhead costs/No. of orders packed
=$150000/1000 orders =$150 per order
Total overhead cost assigned to product X this year using ABC method:-
={(1000 machining hours *$150 per machine hour)+(100 inspections*$500 per inspection)+(350 orders packed*$150 per order)
={$150000+$50000+$52500}
=$252500
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.