Department G had 2,160 units 25% completed at the beginning of the period, 13,80
ID: 2541623 • Letter: D
Question
Department G had 2,160 units 25% completed at the beginning of the period, 13,800 units were completed during the period, 1,800 units were 20% completed at the end of the period, and the following manufacturing costs debited to the departmental work in process account during the period: Work in process, beginning of period Costs added during period: $29,100 120,960 78,600 26,200 Direct materials (13,440 units at $9) Direct labor Factory overhead All direct materials are placed in process at the beginning of production and the first-in, first-out method of inventory costing is used. What is the total cost of 2,160 units of beginning inventory which were completed during the period (round unit cost calculations to four decimal places and round your final answer to the nearest dollar)? Oa. $29,100 Ob. $41,56!5 Oc. $43,365 Od. $39,072Explanation / Answer
Total Unit completed during the period (labor and Overhead)= (2160*75%)+ (13800-2160)+1800/5 = 13620 Total Cost Incurred(Labor and Overhead)= 78600+26200 = 104800 Cost per unit = 104800 / 13620 =7.6946 Total Cost of 2160 Units = 29100 + 7.69*1620 = $41565 Ans b. $41565
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.